Zen SHIATSU

Shiatsu je forma japonské masáže využívající celostní přístup k tělu a jeho ošetření. Shiatsu vychází z poznatků tradiční čínské medicíny o tom, že mezi orgány proudí energie a ta by v ideálním případě měla být v rovnováze. Tato energie (čchi, japonsky ki) koluje v energetických drahách orgánů - meridiánech. Pokud se někde tok energie zpomalí nebo zablokuje, vzniká nerovnováha, která se po delší době může projevit jako nemoc.

Jak shiatsu ošetření probíhá?

Ošetření se provádí na zemi na měkká podložce (futonu). Klient je v oblečení, proto je vhodné si s sebou přinést věci na převlečení, ideálně dlouhé tepláky nebo legíny, triko a ponožky. 

Během shiatsu využívám různé techniky a formy doteku jako je tlak prsty (akupresura), tlak dlaněmi, protahování, rotace v kloubech, prohřívání dráhy přikládáním dlaní a relaxační techniky. Tak dochází k rozvolnění energetických a fyzických bloků a tím možnosti doplnění energie v místech, která jsou prázdná a slabá. 

Cílem ošetření je vytvořit podmínky pro lepší proudění energie, aktivovat samoléčebné procesy těla, tedy schopnosti těla se náslědně samo vyladit a zharmonizovat.

Kdy zvolit shiatsu?

Ošetření je možné jednorázově jen jako způsob relaxace a harmonizace.

Opakované ošetření doporučuji v případně chronických potíží a to jak fyzických, tak psychických, jako je například dlouhodobá bolest hlavy, bolest zad, břicha, nespavost, problémy s trávením, nemožnost otěhotnění, impotence, pocit únavy, psychická nerovnováha, nedostatku sebedůvěry, pískání v úších apod. Určitě zde platí pravidlo, že čím dřív přijde, tím má tělo větší sílu a je schopno si s nerovnováhou pomoci rychleji. Ideální je chodit každé tři týdny nebo jednou za měsíc.

Shiatsu naopak není vhodné v první třetině těhotenství, při menstruaci a osteoporóze.

Co se může objevit po ošetření

Shiatsu nemá žádné vedlejší účinky a je skvělé, když se klient po ošetření cítí radostně a uvolněně. Ovšem někdy může dojít ke zvědomění stavu těla, kdy se může objevit únava, vztek, smutek, nevolnost, zvýšená teplota. To je přirozený proces těla a jeho uzdravování. Není to nic vážného, je to přirozené nastolení rovnováhy těla. Tato reakce odeznívá 2-3 dny, potom se člověk cítí svěží a uvolnění.

Pokud po ošetření pocítíte, že potřebujete konzultaci, určitě se na mě obraťte.

Setkání může trvat 75 minut. Skládá se z krátkého úvodního rozhovoru, ošetření a relaxace. Samotné ošetření trvá zhruba hodinu.

Cena za setkání 1500 Kč